+90 232 458 58 39

Sosyal Medyada Biz}

Kentsel Dönüşüm Bina Yıkım Süreci

Yıkım süreci, riskli bina tespit raporunun kesinleşmesi ile başlar ve 60 günden az olmayan yıkım süresi belirlenir. Yıkılacak yapının üzerinde ipotek olması herhangi bir engel teşkiletmez, yapının yıkımının ardından da ipotekler hisseler üzerinden devam edecektir.

Belirlenen süre içerisinde yapının yıkılıp yıkılmadığı Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri tarafından tesbit edilir. Bu süre içerisinde yapının yıkılmadığı görülürse, mal sahiplerine, yapıyı yıktırmaları için 30 günden az olmayan bir ek süre ve bu süre zarfında binanın yıktırılmaması halinde yıkım işleminin idari makamlarca yaptırılacağını dair tebligat gönderilir.

Mal sahiplerinin bu ek sürede de yıkımı yaptırmaması halinde, yapının tahliyesi ve yıkım giderleri dönüşüm projeleri hesabından karşılanmak üzere yıkım mahalli ve mülki amirler tarafından yapılır ya da yaptırılır.

Bu süreç sonrası hala riskli yapının yıkılmaması durumunda giderler tapu dairlerine bildirilerek Bakanlık tarafından yıkılır ya da yıktırılır.

Tapu daireleri hak sahiplerinin arsa payları üzerine masraf tutarlarının müşterek ipotek belirtmesinde bulunarak bakanlığa ve hak sahiplerine yazılı bilgi verir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN