+90 232 458 58 39

Sosyal Medyada Biz}

Kentsel Dönüşüm Hukuki Süreç

Süreç şöyle özetlenebilir:

  1. Bakanlıkça incelenen risk tespit raporu tapu kütüğüne işlenir. Bu sayede devir ve kiralamalarda binanın riskli olduğu kamu ile paylaşılmış olur.
  2. Riskli yapı tespitine karşı, 15 gün içerisinde itirazda bulunulabilir.
  3. Riskli yapı tespitine yapılacak itiraz; Üniversitelerce ve Bakanlıkça belirlenen bir Teknik Heyet tarafından incelenir. Tespitin değişmesi halinde, karar itiraz edene bildirilir. Teknik heyetçe verilecek karara karşı idare mahkemelerinde iptal davası açılabilir ancak açılan davada yürütmenin durdurulmasına karar verilemez.
  4. Raporunun kesinleşmesi durumunda bina yıkım süreci işletilir
  5. Yıkım sonrasında kat mülkiyeti ve kat irtifakı hakları kendiliğinden sona erer. Malikler arsa payları oranında 2/3 çoğunlukla kendi aralarında riskli binanın yıkıp yeniden yapılma şartlarında anlaşabilirler. Bu anlaşmaya şartları içeren bir sözleşme örneği eklenebilir. Kanun, maliklerin 2/3 oranında kendi aralarında anlaşamamaları halinde önce kamulaştırma yapma ve sonrasında bu binayı yeniden yapma konusunda Devleti yetkili kılmıştır. Devlet maliklerin anlaşamaması halinde eğer bir biçimde kamu yararı varsa (mesela çevre için bu binanın boş kalması, enkaz halinde durması sakıncalıysa veya riskli alanlarda projeye dahil edilmesinde fayda görülüyorsa) bu mülkü kamulaştırabilmekte ve sonrasında yeniden yapma işlerini bizzat yapabileceği gibi, maliklerin bir kısmını da anlaşmaya dahil ederek, müteahhitlerle kat karşılığı veya hasılat paylaşımı gibi modellerle anlaşma yollarını kullanabilir.

Kentsel Dönüşüm Bina Yıkım Süreci

12 adımda Kentsel Dönüşüm

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN